Find Prizes

2010 RSC Harrison Meldola Prize

Scott J. Dalgarno (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Calixarenes
Nanostructures
Adsorption

2012 CCDC Chemical Crystallography Prize for Younger Scientists

Gareth O. Lloyd (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 Cedric K. Ferguson Medal

Khafiz Muradov (Recipient), 9 Oct 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

young

2013 Award for Excellence in Academic Spatial Planning Research

Colin Anthony Jones (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

spatial planning
housing market

2013 Outstanding Paper Award

Ming Sun (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Teaching and Learning Oscars

Mohamed Sherif (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher
Teaching
learning

2013 Virtual Environments and Systems Technical Committee Best Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), Aug 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2014 Best paper Award

Mohamed Sherif (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Industry

2014 Teaching and Learning Oscars

Mohamed Sherif (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching
learning

2nd Place (Cash Award) - International Conference on Advances in Mechanical Engineering (ICAME 2010)

Tom Ward (Recipient), 5 Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Mechanical engineering
Fuel cells
Innovation
Aircraft

2nd Year Postgraduate Research Prize

Alan John Faulkner-Jones (Recipient), 3 Oct 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

3rd place Poster Prize, UKERC Energy Summer School

Oluwafunmilola Opeyemi Ola (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

A. B. Wood Medal

Yan Pailhas (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

underwater acoustics
hydrophones
calibrating
Canada
death

Academic Senator

Fadi Ghaith (Recipient), 1 Aug 2015

Prize: Election to learned society

senate

Academy of Social Sciences

Ullrich Kockel (Recipient), 2003

Prize: Election to learned society

social science
university teacher

Adjunct Professor in International Financial Law (Padua - MASCI - Master Degree in International Commerce)

Pierre Sinclair de Gioia Carabellese (Recipient), 1 Oct 2014

Prize: Appointment

commerce
university teacher
Law

Alan Baddeley award for Best Final Year Honours

Mairi Harper (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

ALEAR Best Postgraduate Paper Award.

Claudia Aravena (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
economists
Chile

Alexandra von Humboldt Fellowship

Sanming Hu (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Alfred Wegener Award

Sebastian Geiger-Boschung (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

petroleum
engineering

AM2016 Marketing Research & Methodology Track Prize

Finola Kerrigan (Recipient), Andrew L. Hart (Recipient) & Kathryn Waite (Recipient), 7 Jul 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Marketing research
Methodology

Amazon Alexa Challenge

Verena Rieser (Recipient) & Oliver Lemon (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Annual Award of the Association of Industrial Laser Users 2005

Denis Hall (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

lasers

ARCHER RAP grant

Tobias Kraemer (Recipient), 1 Nov 2014

Prize: Other distinction

Arthur Charles Main Prize

Gillian Elizabeth Pickup (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

ARUK Postdoctoral Research Fellowship

T.Michaela Dewar (Recipient), 12 Mar 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

ASCE Outstanding Reviewer

Frédéric Nicolas Bosché (Recipient), Mar 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

ASCE Outstanding Reviewer 2013

Frédéric Nicolas Bosché (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Civil engineering

A sponsored place had been offered from the LRN committee, to present my work

Stavros Karamperidis (Recipient), 8 Sep 2010

Prize: Other distinction

Associate Editor

David Flynn (Recipient), 3 May 2018

Prize: Appointment

Associate Fellow of the British Psychological Society (AFBPsS)

Alan J. Gow (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Award Best Microfluidic chip design

Melanie Jimenez (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Awarded the 2016 Elizabeth Warrington Prize

T.Michaela Dewar (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for best paper in Climate Change Issues theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

extreme event
climate change
climate

Award for best paper in Low Energy Architecture theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Best Paper in Structural Survey theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Retrofitting
Lead
family physician
literacy

Award for outstanding final exam result

Tobias Kraemer (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Outstanding Service

Karl Dunbar Stephen (Recipient), 7 Sep 2012

Prize: Other distinction

editor

Award to the Academic Excellence

Claudia Aravena (Recipient), 1996

Prize: Prize (including medals and awards)

municipality
school
student

AWE William Penney Research Fellowship

Andrew J. Moore (Recipient), 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

AWE William Penney Research Fellowship

Andrew J. Moore (Recipient), 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

BA - British Association 1939 Prize (Medal)

Alexander John Graham (Recipient), Jun 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

engineering
science