Find Prizes

IAPS Young Researchers Best Paper Award

Sarah R. Payne (Recipient), Aug 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

IEEE ReMAR 2015 Best Student Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

IEEE Signal Processing Society Young Author Best Paper Award

João F. C. Mota (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

IET Postgraduate Scholarship

David Flynn (Recipient), 10 Jan 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

student

IET Robinson Scholarship

David Flynn (Recipient), 10 Jan 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

student

I-INCE Young Professional Award

Sarah R. Payne (Recipient), Sep 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

engineering

Inaugural RSC Chemical Communications Emerging Investigator Lectureship

Scott J. Dalgarno (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

chemistry
China

Independent Research Fellowship

Sebastian John Hennige (Recipient), 1 Oct 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

tissue culture
corals
climate change
habitats

Innovation Competition - joint first place

Steven J. Hammer (Recipient), Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Inspirational Individual

Alan John Faulkner-Jones (Recipient), 5 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Insubria University Press Award

Lucia Caspani (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Interface Award for Sustained Partnership with Industry

David Flynn (Recipient), 21 Feb 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

industry
university
school

Interpore Rosette

Sebastian Geiger-Boschung (Recipient), 18 May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

ISAGA Conference Outstanding Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

ISL 2011 Best doctoral paper award

Abhijeet Ghadge (Recipient), 11 Jul 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Supply risk management

ITEX Bronze Medal for invention ROBOTTINARM 001

Haidar Fadhil Abbas Al-Qrimli (Recipient), 16 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Innovation
Invention

J.B. Douglas Award Winner: Statistical Society of Australia

Gareth Peters (Recipient), 1 Sep 2008

Prize: National/international honour

econometrics
statistics

James Cooper Memorial Cup (Best PhD award) 2014

Abhijeet Ghadge (Recipient), 4 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

logistics
supply chain management
thesis

JASBC Editor's Pick

Anne Elizabeth Hill (Recipient), Jan 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

nitrogen
foam
peptide
fermentation
yeast

JB Wilkinson Apprentice Merit Shield Award

Alan Mark Forster (Recipient), 1989

Prize: Prize (including medals and awards)

shield
heating
engineering

Jean Rouch award

Annelies Maria Jozef Kusters (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

cinema
anthropology
commitment

Jean-Sebastien Thomas Prize

Fionn MacKillop (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Jeans
Steel
Materiality

John Perrin Prize for the Best Paper in Financial Accountability and Management for 2014

Audrey Paterson (Recipient), William John Jackson (Recipient), Christopher Kam Man Pong (Recipient) & Simona Scarparo (Recipient), Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Accountability

Karl Emil Hilgard Hydraulic Prize 2010

Alan Cuthbertson (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Hydraulics
Water

Key Scientific Article award by Advances in Engineering

Laurent Galbrun (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Acoustics
Speech intelligibility

KTP Award

Julie McFarlane (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Industry
Hydraulics
Engineers

KTP Award

Julie McFarlane (Recipient), 16 Sep 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

leachate
landfill
liquid
decontamination
Textiles
Solar System
Research

Lan Chile Excellence Academic Award

Claudia Aravena (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Chile
economics
student

Learning and Teaching Award

Donna Dalgetty (Recipient), May 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching
learning

Learning and Teaching Awards

Donna Dalgetty (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher
Teaching
learning

Learning and teaching oscars - shortlisted for the switched on award

Alan Mark Forster (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching
learning

Leslie H Paddle Prize

David Flynn (Recipient), 10 Feb 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

engineering
science

Life Member, International Statistical Institute

Arnab Bhattacharjee (Recipient), 2004

Prize: Election to learned society

Statistics
Life

Low Carbon Transport Award, 13th British Renewable Energy Association Awards

David Flynn (Recipient) & Valentin Robu (Recipient), 14 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Fusion reactions
Carbon

Ludwig Mond Prize

Jining Sun (Recipient), James Millar Ritchie (Recipient), Xichun Luo (Recipient) & Yifan Liu (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

chemical industry
education
engineering

Mahoney-Room-Neumann Prize

Mark Lawson (Recipient), 12 Dec 2017

Prize: National/international honour

honors and awards

Mäler Fellowship 2016

Claudia Aravena (Recipient), 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

Academy of Sciences
development aid
international cooperation
Sweden
economics

Marie Curie International Incoming Fellowship

Lucia Caspani (Recipient), 1 Jul 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

MCIOB - Chartered Institute of Builders (CIOB)

Alan Mark Forster (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Builders

Member of Chartered Institute of Logistics and Transport (MILT), UK

Abhijeet Ghadge (Recipient), 24 Sep 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Member of RSE Young Academy of Scotland

T.Michaela Dewar (Recipient), 18 Feb 2013

Prize: Election to learned society

Member of the RSE Young Academy of Scotland

Helen Bridle (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Member of the RSE Young Academy of Scotland

Daniele Franco Angelo Faccio (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Member of the RSE Young Academy of Scotland

Wenmiao Shu (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Member of the RSE Young Academy of Scotland

Maria Ana Cataluna (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Mention of Excellence in Metamaterials

Carolina Mateo-Segura (Recipient), 2010

Prize: Other distinction