Find Prizes

Learning and teaching oscars - shortlisted for the switched on award

Alan Mark Forster (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Heriot-Watt Principal's Public Engagement Prize - Senior Award Winner 2016

Alan J. Gow (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Optical Society of America (OSA)

Gerald Stuart Buller (Recipient), 1 Jan 2017

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Academy of Engineering

Raffaella Ocone (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Best Paper Award, ACAN 2016 @ AAMAS 2016, Singapore

Merlinda Andoni (Recipient) & Valentin Robu (Recipient), May 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Gerald Stuart Buller (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Raffaella Ocone (Recipient), 2006

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

M. Mercedes Maroto-Valer (Recipient), 3 Mar 2015

Prize: Election to learned society

Graduate Teaching Prize 2014

Pierdomenico De Gioia-Carabellese (Recipient), 15 May 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Young Scientist Award

Elli-Maria Christodoulos Charalampidou (Recipient), 13 Sep 2009

Prize: Other distinction

DET2007 Best Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), Sep 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Royal Academy of Engineering/Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

Gillian Frances Menzies (Recipient), 26 Mar 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Higher Education Academy

Pierdomenico De Gioia-Carabellese (Recipient), 1 Oct 2010

Prize: Appointment

Guardian Social & Community Impact Award Winner

Graham H. Turner (Recipient), Gary Quinn (Recipient), Jemina Napier (Recipient), Jordan Fenlon (Recipient), Stacey Webb (Recipient) & Svenja Wurm (Recipient), 29 Mar 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Higher Education Academy

Kevin D. O'Gorman (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Ludwig Mode Prize

Jining Sun (Recipient), James Millar Ritchie (Recipient), Xichun Luo (Recipient) & Yifan Liu (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Caledonian Aerotech Best KTP Scotland Award, 2010

James Millar Ritchie (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for best paper in Climate Change Issues theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

The Graduates' Award

Kevin D. O'Gorman (Recipient), 25 Jun 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of Royal Geographical Society

Kevin D. O'Gorman (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

Member of the RSE Young Academy of Scotland

Daniele Franco Angelo Faccio (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Best paper award in category

David P Jenkins (Recipient), 8 May 2011

Prize: Other distinction

VS-GAMES'12 Best Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), Oct 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Chartered Management Institute

Kevin D. O'Gorman (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Royal Society Kan Tong Po Visiting Professorship Award

Marc Phillipe Yves Desmulliez (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

SPE (Society of Petroleum Engineers) Award

Gillian Elizabeth Pickup (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Emerald Outstanding Paper Awards - Emerald Awards for Excellence

Zhen Chen (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

National Training Award

Mairi Harper (Recipient), 1997

Prize: Prize (including medals and awards)

Alan Baddeley award for Best Final Year Honours

Mairi Harper (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Poster Prize

Alan John Faulkner-Jones (Recipient), 7 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Award Best Microfluidic chip design

Melanie Jimenez (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Schlumberger Information Solution (SIS) Global Student Award

Obinna Kingsley Chudi (Recipient), 15 Apr 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Best paper written by a postgraduate researcher (Disaster and the Built Environment)

Roshani Sandika Palliyaguru (Recipient), 13 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Learning and Teaching Award

Donna Dalgetty (Recipient), May 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Inspirational Individual

Alan John Faulkner-Jones (Recipient), 5 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Independent Research Fellowship

Sebastian John Hennige (Recipient), 1 Oct 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Insubria University Press Award

Lucia Caspani (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Postdoctoral fellowship

Lucia Caspani (Recipient), 1 May 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Terje Østvold Best New Presenter Award

Alexander John Graham (Recipient), 12 May 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Certified Professional for REVIT (BIM)

Mohd Faris Khamidi (Recipient), Mar 2014

Prize: Other distinction

Visiting Fellowship

Philippe Lemay-Boucher (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Graduating Students Prize for Best Teacher

Fanny Chouc (Recipient), Sep 2011

Prize: Other distinction

Principal's Public Engagement Award: Team category and Overall Winner

Laura C Wicks (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)