Find Prizes

2010 RSC Harrison Meldola Prize

Scott J. Dalgarno (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 CCDC Chemical Crystallography Prize for Younger Scientists

Gareth O. Lloyd (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 Cedric K. Ferguson Medal

Khafiz Muradov (Recipient), 9 Oct 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Award for Excellence in Academic Spatial Planning Research

Colin Anthony Jones (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Outstanding Paper Award

Ming Sun (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Teaching and Learning Oscars

Mohamed Sherif (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Virtual Environments and Systems Technical Committee Best Paper Award

James Millar Ritchie (Recipient), Aug 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2014 Best paper Award

Mohamed Sherif (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

2014 Teaching and Learning Oscars

Mohamed Sherif (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Year Postgraduate Research Prize

Alan John Faulkner-Jones (Recipient), 3 Oct 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

3rd place Poster Prize, UKERC Energy Summer School

Oluwafunmilola Opeyemi Ola (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

A. B. Wood Medal

Yan Pailhas (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Academy of Social Sciences

Ullrich Kockel (Recipient), 2003

Prize: Election to learned society

Alan Baddeley award for Best Final Year Honours

Mairi Harper (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

ALEAR Best Postgraduate Paper Award.

Claudia Aravena (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Alexandra von Humboldt Fellowship

Sanming Hu (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

AM2016 Marketing Research & Methodology Track Prize

Finola Kerrigan (Recipient), Andrew L. Hart (Recipient) & Kathryn Waite (Recipient), 7 Jul 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Amazon Alexa Challenge

Verena Rieser (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Annual Award of the Association of Industrial Laser Users 2005

Denis Hall (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

ARCHER RAP grant

Tobias Kraemer (Recipient), 1 Nov 2014

Prize: Other distinction

Arthur Charles Main Prize

Gillian Elizabeth Pickup (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

ARUK Postdoctoral Research Fellowship

Michaela T Dewar (Recipient), 12 Mar 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

ASCE Outstanding Reviewer

Frédéric Nicolas Bosché (Recipient), Mar 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

ASCE Outstanding Reviewer 2013

Frédéric Nicolas Bosché (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Associate Fellow of the British Psychological Society (AFBPsS)

Alan J. Gow (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Award Best Microfluidic chip design

Melanie Jimenez (Recipient), May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Awarded the 2016 Elizabeth Warrington Prize

Michaela T Dewar (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for best paper in Climate Change Issues theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for best paper in Low Energy Architecture theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Best Paper in Structural Survey theme

Phillip Frank Gower Banfill (Recipient), 12 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for outstanding final exam result

Tobias Kraemer (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Outstanding Service

Karl Dunbar Stephen (Recipient), 7 Sep 2012

Prize: Other distinction

Award to the Academic Excellence

Claudia Aravena (Recipient), 1996

Prize: Prize (including medals and awards)

AWE William Penney Research Fellowship

Andrew J Moore (Recipient), 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

AWE William Penney Research Fellowship

Andrew J Moore (Recipient), 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

BA - British Association 1939 Prize (Medal)

Alexander John Graham (Recipient), Jun 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

BAE Systems Chairman's Bronze Award 2013

Andrew J Moore (Recipient), 1 Jan 2013

Prize: Other distinction

Berkeley Prize Teaching Fellowship

Alexandra Jane Wyatt MacLaren (Recipient), 1 Aug 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Best conference paper

Christine Rutherford (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Malaysian Shell Eco-marathon Asia Team 2011

Thomas A. Ward (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Overall Paper

Sean Lochrie (Recipient), Kevin D. O'Gorman (Recipient) & Babak Taheri (Recipient), 8 Nov 2014

Prize: Prize (including medals and awards)